שיטות טיפול

נוספות

11_b.jpg

טיפול באמצעות כוסות רוח

כבר אלפי שנים שמשתמשים בכוסות רוח לצורך ריפוי. הרפואה הסינית המסורתית במיוחד, עושה שימוש רב בכוסות הרוח למגוון טיפולים, והכינוי שדבק בשיטה זו "כוסות רוח למת" אין בו אחיזה במציאות, שהרי מסורת טיפולית אינה נשמרת כל כך הרבה זמן, אם אין בה תועלת.

כוסות הרוח מגיעות בצורות שונות על פי החומרים השמישים לסביבה הטבעית או סביבת החיים - עץ, במבוק, חמר ובהמשך זכוכית. כיום, ניתן גם למצוא כוסות רוח העשויות מפלסטיק וגומי.

 

מה שיטת הפעולה של הכוסות?

על מנת להפיק את המירב מהטיפול באמצעות כוסות רוח יש להכין את הגוף לתהליך הטיפולי על ידי עיסוי האזור ומשיחתו בשמן. כך בעצם הגוף נערך לתהליך באופן נכון יותר. תנועת העיסוי על גבי הגוף מעודדת את נקבוביות העור להתחיל ולהיפתח ולאנרגיה לנוע ברמת רקמת העור והשרירים.

 

כוסות הרוח מכל הסוגים או המינים מוצמדות לגוף על ידי יצירת ואקום פנימי בתוכן. את הוואקום יוצרים על ידי יצירת חום. בשנים האחרונות החל שימוש בכוסות רוח המופעלות על ידי משאבה, אך הן אינן עולות בקנה אחד ביעילותן בהשוואה לתהליך הטיפולי המסורתי שנוצר על ידי אש וחימום.

 

את כוסות הרוח מצמידים לאזור הנדרש בגוף בהתאם לאבחנה. היניקה יוצרת על פני הגוף סימן (שטף דם) המעיד על פגיעה בנימי הדם אשר מצויים ברקמת העור ותחתיה, אולם סימני היכר אלו נעלמים כעבור מספר ימים. איש איש בהתאם למצבו.

עוזרים לחזק את מערכת החיסון(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

איך הן מסייעות לחולים?

בעבר, כוסות הרוח היוו פתרון טיפולי לכל מיחוש או חולי, אבל עם התפתחות שיטות רפואה נוספות כוסות הרוח נותרו לטיפול בעיקר במצבים של כאבים או חיזוק הגוף ומערכת החיסון.

 

על פי הרפואה הסינית ניתן לעשות שימוש בכוסות הרוח במגוון מצבים של חולי, ואמצעי טיפולי זה מהווה מענה במצבים של – התקררות, כאבים מקומיים באזור השכמות, הגב הכתפיים והעורף. לבעיות פנימיות כגון אסטמה וקשיי נשימה, לחיזוק מערכת החיסון והגוף, במצב של חום כלוא בגוף (דלקת) במצבים של תסמינים קדם וסתיים כאבי ראש ועוד.

  

חיזוק מערכת החיסון והגוף

כאשר לאדם ישנה נטייה להתקררויות רבות או שהוא מקורר או סובל משפעת, אנו למדים כי מערכת החיסון בגופו נכשלה בהגנה על הגוף.

 

האנרגיה המגנה בגוף אשר אמורה לזרום ברבדים החיצוניים של הגוף נעדרת או שקועה ברבדים העמוקים, ועל ידי שימוש בכוסות רוח אנו מסייעים לאנרגיה המגנה לזרום בחלקים החיצוניים של הגוף, וכך אנו מחזקים את מערכת החיסון.

 

מצב של שפעת והתקררות על פי הרפואה הסינית מוגדר כמצב שבו חדר לגוף "מחולל מחלה" ושיש לסלקו מהגוף. אחת הדרכים לעשות זאת זה באמצעות כוסות הרוח.

 

כאבים

ישנם מצבים שבהם האדם סובל מכאבים ואנו מבחינים שהבעיה נובעת מכשל ברמת השרירים של הגוף. האזורים השכיחים המועדים לפורענות בגופו של האדם הנם – גב, שכמות, עורף וכתפיים.

 

אלו הם אזורים שבהם המתח והלחץ נוטים "להתיישב" ולשבש את זרימת האנרגיה והדם התקינה מה שיוצר "פקקים" היוצרים כאב.

 

השימוש בכוסות רוח יוצר לחץ בצורת טבעת של ואקום על האזורים הכושלים, וכך מנטרל את המכשול. באזורים המוזכרים זורמים ערוצי אנרגיה רבים שתפקידם לזרום באופן חופשי והרמוני ללא מכשולים.

 

בעיות נשימה ואסטמה

כאשר האדם סובל מקוצר נשימה ומאסטמה אנו מבינים כי הריאות שמשמשות כאיבר העיקרי בגוף שדואג לוויסות וזרימת האנרגיה כהלכה נמצא בכשל ובמצוקה.

 

פעולת הנשימה עליה הוא אחראי נהפכת להיות מעמסה על הגוף, ויש להשיב את העוצמה הטבעית לריאות שהרי הן ספקיות האנרגיה לגוף כולו. שימוש בכוסות רוח בחלקו האחורי והעליון של הגב (היכן שממקומות הריאות) יסייע לריאות ויחזק אותן על ידי הסדרת זרימת האנרגיה, והעצמת הנוכחות של האנרגיה באזור.

 

כמו כן פעולת היניקה של כוסות הרוח תעודד את הריאות להתרחב ולבצע את פעולת הכיווץ וההרחבה.

 

תסמינים קדם וסתיים

לרוב, תסמינים קדם ווסתיים נובעים ממתח ולחץ שבו שרויה האישה או הנערה. המנעד הרגשי הבעייתי מהווה טריגר לכך שאנרגיית גוף האישה נתקעת ואינה זורמת בחופשיות הנדרשת.

 

ניתן לתאר זאת כמצב שבו העולם הרגשי של האישה או הנערה, יוצר דריכות גופנית פנימית שמקבלת פנים במגוון תסמינים קדם ווסתים הכוללים – כאבים בשיפולי הבטן התחתונה, נפיחות של החזה, מצבי רוח מוקצנים, תחושת מלאות באזור הבטן ועוד.

 

התקיעות הפנימית הזו מכונה סטגנציה (קשרים פנימיים) ויש לפתוח אותה על מנת להקטין את עוצמת התסמינים המלווים את האישה והנערה. כוסות הרוח משחררים את אותה אנרגיה כלואה וקשורה בגוף, ומאפשרים לדם לזרום כהלכה בגוף.

 

אז אם אתם חשים שזרימת הדם בגופכם אינה חלקה, שהכאבים פוקדים את גופכם, שאינכם חזקים מספיק, העייפות משתלטת, תחושת החיוניות שלכם פחתה, האנרגיה נטשה את גופכם, או עוצמת הכאבים מתעצמת ?! תנו לכוסות לתת את הפתרונות.

 

  

היתרונות בטיפול בכוסות רוח

 

  • שיפור בזרימת הדם והאנרגיה.

  • תחושות הטבה מידית בתום הטיפול – עוצמת הסימפטומים פוחתת, תחושת הקלה בכאבים.

  • שחרור אזורים מכאבים מיותרים ומעיקים.

  • תחושת התחזקות וחיוניות.

  • הסדרת זרימת האנרגיה בגוף.

 

 

לנשים בהריון, אנשים הנוטלים מדללי דם ואנשים הסובלים מסכרת, הטיפול בכוסות רוח, לא מומלץ.

muksa-219x300.jpg

המוקסה

 

 

מקורה של המילה מוקסה, במילה היפאנית , Mogus ברפואה הסינית המסורתית מוקסה נקראת ,jiŭהטיפול באמצעות מוקסה נועד לרפא ולמנוע מחלות על -יד חימום נקודות ספציפיות על גבי המרידאינים בגוף, בעמצאות שיטת טיפול זו חוזרים האיזון וההרמוניה הטיבעיים לגוף כולו.

צמח המוקסה אותו מבעירים בטיפול נקרא בעברית: לענה מצויה( (ARTEMISIA VULGARIS, ומשתמשים בו בצורות עיבוד שונות.

במשך אלפי שנים נעשה שימוש קליני במוקסה בשילוב עם דיקור ו/או כשיטה נפרדת.

תכונות המוקסה

המוקסה יוצרת חום שהוא שווה ליאנג טהור אשר מחזק את היאנג המקורי של גופנו. החום או היאנג הטהור הזה שנוצר על ידי הבערת המוקסה עוזר להמריץ ולפתוח את ערוצי האנרגיה בגופנו (מרידיאנים), השימוש במוקסה עוזר לשפר את זרימת האנרגיה (צ'י) והדם בגוף, ע"י פעולת החימום ניתן לטפל במוקסה לסילוק קור ולחות פתוגניים מהגוף, המוקסה מפסיקה דימומים שונים בגוף, המוקסה מניעה ומסירה חסימות של אנרגיה בגוף, על ידי פעולות ההנעה הצמח מסדיר את המחזור החודשי, המוקס מרגיעה עובר לא שקט ברחם.

 

טיפול במוקסה

במהלך השנים נצבר ניסיון קליני רב בטיפול במוקסה בזמן העתיק היה נהוג להשתמש בצמח בתפזורת או בצורה של קונוסים, שימוש בצורה זו נמצא גם היום בקליניקה אך נהוג להשתמש גם כן במקלות מוקסה בצורות ובגדלים שונים.

 

טיפול באמצעות קונוסים של מוקסה

על יד השימוש בקונוסים של מוקסה ניתן לעשות מוקסיבציה ישירה או לחלופין עקיפה. הטיפול באמצעות מוקסה ישירה מתבצע על ידי הנחת קונוס מוקסה ישירות על העור בנקודות השונות לאורך המרידיאנים, בעוד שטיפול במוקסה עקיפה מתבצע על ידי הנחת קונוס מוקסה על חומרים שונים המונחים על העור בנקודות לאורך המרידיאנים (כגון: מלח, פרוסות ג'ינג'ר טרי, פרוסות שום טרי ועוד).

 

מצבים בהם אסור להשתמש במוקסה :

נשים בהריון- לא נשתמש באזור הבטו והגב התחתון

• בפצעים פתוחים

gur92ki4__w643h381q95.jpg

צמחי מרפא

 

השימוש בצמחי מרפא סיניים קיים כבר אלפי שנים, הסינים השתמשו בפורמולות צמחים שונות לריפוי מחלות ולשיכוך סימפטומים הנגרמים מהפרעות שונות בגוף ובנפש. הספר הקלאסי הראשון על צמחי מרפא תפרסם בימי שושלת האן (206-221 לפני הספירה).

צמחי מרפא סיניים מורכבים מכמה מאות חומרים המופקים מחלקי צמחים

כגון:עלים, גבעולים, שורשים, קליפות עצים, זרעים ופרחים שונים. כמו כן גם מינראלים שונים וחלקי חיות נמצאים כחלק מהמטריה של חומרי המרפא ברפואה הסינית. חומרים אלו מורכבים לכדי יצירת פורמולות מרפא אשר מכילות מספר חומרים בהתאם למחלה ולסימפטומים השונים במטופל, ההרכב יכול להשתנות תוך כדי טיפול כדי ליצור אפקט טראפויטי מושלם. שיטת הטיפול בצמחי מרפא היא גמישה ושונה בין מטופל למטופל.

לכל צמח וחומר מרפא יש תכונות שונות אשר כוללות את הטעם, השיוך לאיבר, האנרגיה, התנועה שלו בגוף והקשר שלו למרידיאנים השונים( ערוצי האנרגיה בגוף).

סוגי האנרגיה בצמחי מרפא סיניים: חם, חמים, קר, קריר וניטרלי.

לרוב נשתמש בצמחים קרים או קרירים לטיפול במחלות וסימפטומים של חום כגון: צמא, יובש, דלקות שונות, מחלות עם ביטוי עורי חם ומחלות נוספות המתאפיינות בחום. צמחים חמים או חמימים ישמשו לטיפול במצבים של קור פתוגני בגוף אשר בדרך כלל יגרום לחסימות שונות, תחושה של קור באיברים בגוף ומחלות שונות המתאפיינות בקור.

 

חמש הטעמים בצמחי מרפא סיניים הם: חריף, מתוק, מלוח, חמוץ ומר.

בצמחים חריפים נעשה שימוש כדי לעודד הזעה ותנועה של צ'י(אנרגיה) ודם בגוף. צמחים אלו יכולים גם כן להזין את הריאות.

בצמחים מתוקים נשתמש כאשר אנחנו נרצה להזין את הגוף, להרגיע, לווסת פעילות של צמחים אחרי, להרגיע כאבים שונים בגוף ולשמור על פעילות תקינה של הקיבה. צמחים אלו יכולים גם כן להזין את הקיבה והטחול.

בצמחים חמוצים נעשה שימוש כאשר נרצה לכווץ ולספוח ולהניע את הכבד, צמחים אלו טובים לעצירת הזעה ספונטנית, שלשול על רקע של חסר, פליטה לא רצונית של זרע. צמחים אלו יכולים גם כן להזין את הכבד.

בצמחים מלוחים נעשה שימוש כאשר אנו רוצים לרככך מסות בגוף לרוב משתמשים בהם לטיפול עצירות על רקע של יציאות או נפיחות חמורה כמו במחלת גויטר (נפיחות של בלוטת התריס). צמחים אלו יכולים גם כן להזין את הכליות.

בצמחים מרים נעשה שימוש כארש נרצה להשפיע על פעילות מעיים, ליבש לחות ולנקות חום. צמחים אלו יכולים גם כן להזין את הלב.

כאשר נוטלים צמח מרפא והוא נספג בגוף הוא יכול לנוע ולכוון את הפורמולה לכיוונים שונים בגוף. למעלה לכיוון הראש, למטה לכיוון הרגליים פנימה לכיוון האיברים הפנמיים או החוצה לפני העור.

השימוש בצמחי מרפא סיניים

השימוש בצמחי מרפא סיניים שמעלים מעלה תשמש לסימפטומים שונים של צניחת איברים ( צניחת רחם, רקטום, שלפוחית השתן וכו').השמוש בצמחי מרפא עם תנועה כלפי מטה תשמש לסימפטומים שונים בהם תנועת האנרגיה עולה מעלה במקום מטה כגון: שיעול והקאה.שימוש בצמחי מרפא עם תנועה החוצה תשמש לעודד הזעה ולטפל במחלות וסימפטומים שעל פני העור. שימוש בצמחי מרפה עם תנועה פנימה תעזור לפעילות מעיים תקינה ועידוד עיכול ושימוש לסימפטומים פנימיים שונים.

בנוסך לכל צמח וחומר יש איבר או איברים שאליהם הוא משוייך וכמו כן גם מרידיאן או מרידיאנים אליהם הוא מתחבר.

images.jpg

תזונה סינית

 

תזונה היא חלק חשוב בטיפול ברפואה הסינית, ובמקרים מסוימים הקפדה על הנחיות תזונה הכרחית להצלחתו.

אין אפשרות, מן הסתם, לסקור את כל מצבי הבריאות הקיימים, ולכן המאמרים מתייחסים למצבים הבריאותיים הנפוצים. גם על אלו ניתנים לעיתים דגשים והמלצות פרטניים שניתנים במסגרת הטיפול.

לגולשים באתר שאינם מטופלים במרפאה, המאמרים יכולים להציג את התזונה הסינית, אולם אין לראות בהם המלצות תזונתיות אישיות. אלו ניתנות רק אחרי אבחנה במסגרת הטיפול.

מומלץ להתחיל ולקרוא על חשיבות התזונה, וכיצד הסינים משתמשים באנרגטיקה של המזון. במאמרים המעשיים מומלץ להתחיל בעקרונות תזונה לחיזוק Qi (צ'י) ומערכת עיכול, שמהווה את הבסיס התזונתי לרוב המצבים.

 

תזונה מחזקת Qi ומערכת עיכול -

המלצות לתזונה נכונה על פי הרפואה הסינית לחיזוק מערכת העיכול, לחיזוק אנרגיה, שיפור ספיגה. מה לאכול ומה לא לאכול כדי לחזק את מערכת העיכול ואת האנרגיה. 

 

תזונה סינית לחיזוק דם -

חוסר דם הינו מצב נפוץ מאוד, שמהווה סיבה למגוון תלונות כמו חולשה, עייפות וסחרחורות. פעמים רבות חוסר הדם הוא תוצר של החיים המודרניים, שמשלבים אורח חיים תובעני ומתוח, מחסור בשינה ופעילות גופנית נמוכה, יחד עם תזונה ענייה במרכיבים חשובים, ומלאה בחומרים מזיקים ובפחמימות ריקות. ברפואת הנשים חוסר הדם הוא סיבה נפוצה למגוון בעיות, כמו היעדר וסת, מגרנות או כאבי ראש לפני וסת, חלק מהתסמינים של גיל המעבר, וגם מצבים של אי פוריות. 

תזונה לחיזוק כליות -

הכליות הן איבר חשוב ומרכזי ברפואה הסינית, שמהווה את הבסיס החומרי והאנרגטי של הגוף.

 

תזונה לסילוק לחות וליחה -

לחות וליחה הן מושגים בסיסיים ברפואה סינית, שמתייחסים לחומר עודף שמצטבר בגוף, מאט תהליכים וגורם לכבדות, לאטיות ולתחושת ערפול. הלחות והליחה חשובות מאוד לגוף, והן ממלאות תפקיד מהותי במעיים, בריאות, במערכת הנשימה, בדרכי הלימפה, במפרקים, בדם ובשאר הריריות. עם זאת, כשהן מתרבות הן נוטות להצטבר, לעבות את הריריות ולגרום לחסימה, לכבדות ולאטיות.

 

תזונה לסילוק רעלים ולניקוי כבד -

מאוד חשוב לשמור על הגוף נקי מרעלים ולעזור לכבד לבצע את תפקידו בסילוק רעלים מהגוף. במאמר מפורט מה נכון לאכול, מה לא נכון לאכול ודגשים נוספים על אורך חיים בריא בכל הנוגע לכבד ולסילוק רעלים 

הצעת תפריט לתזונה מחזקת Qi -

התפריט שמובא כאן מתייחס לתזונה מחזקת מערכת עיכול, ומטרתו להמחיש כיצד עקרונות התזונה הסינית יכולים לבוא לידי ביטוי בשגרת היומיום, וכיצד ניתן לאכול באופן בריא, מגוון וגם טעים. 

 

תזונה לחיזוק הריאות ומערכת החיסון -

חוסר באנרגיית הריאות מתבטא בבעיות בנשימה ובירידה במערכת החיסון. בדרך כלל מדובר על חולשת אנרגיה כללית, שמשפיעה בעיקר על הריאות. הסימפטומים המייחדים מצב זה, מעבר לחולשה כללית, הם קוצר נשימה ואסטמה, צפצופי נשימה, קול חלש וחוסר רצון לדבר, חוסר אוויר במאמץ קל וחוסר יכולת להתאמץ לאורך זמן. 

צור קשר

olgasun@gmail.com \\ Tel: 054 331 1032

 

תודה